Samsungova Note serija je oduvek važila za posebnu kategoriju uređaja, ne samo zbog većih dimenzija ekrana već i zbog olovke kao sastavnog dela uređaja. Iako u prvi mah tako ne izgleda, olovka zaista menja način korišćenja mobilnog telefona i u današnje vreme kada proizvođači telefona nailaze na prepreke u vidu komercijalnog predstavljanja svojih telefona, Note serija nikada nije imala problema sa tim. Note 9 je vrhunac mobilne industrije i telefon koji se najviše približio pojmu savršenog, a to, složićete se, nije jednostavno.

Galaxy Note 9 što se tiče dizajna i same izrade je praktično identičan kao prošlogodišnji Note 8, osim poleđine gde se pozicija senzora za otisak prsta pomerila ispod kamera. Dimenzije uređaja su slične, osim što je noviji Note povećao dijagonalu za 0.1″ pa sada iznosi 6.4″. Samsung nije podlegao negativnim trendovima (uslovno rečeno) kada je u pitanju izrez na vrhu ekrana i uklanjanje 3.5mm izlaza te smo zadovoljni što se toga tiče. Najbolje od svega je što dolazi uz bateriju od čak 4000 mAh i najnoviji Exynos 9810 procesor sa dodatnim hlađenjem koje će poboljšati gejming iskustvo. Prepoznatljiva S Pen olovka je ove godine unapređena bluetooth funkcijom i omogućava da je koristite za okidanje slike, za daljinski pri prezentacijama, a puni se za manje od jednog minuta. Tu je i Samsung DeX koji je ove godine značajno “olakšan” jer je sada potreban mali nastavak za korišćenje telefona kao računara.

U nastavku možete pronaći sve detalje o tehničkim specifikacijama, a nakon toga i detaljnu recenziju.

MODEL Samsung Galaxy Note 9  SM-N960F
PREDSTAVLJEN Avg 2018.
OS Android 8.1.0 Oreo + Samsung Experience 9.5
EKRAN Zakrivljeni, 6.40″, 103.2 cm2 (83.4% STB), rezolucija 1440 x 2960 px, HDR10, Super Amoled. Zaštita Corning Gorilla Glass 5, oleophobic premaz
GLAVNA KAMERA 1 – 12 MP, f/1.5-2.4, 26mm (wide), 1/2.55″, 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS
2 – 12 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.4″, 1.0µm, AF, OIS, 2x optical zoom
VIDEO 2160p@60fps, 1080p@240fps, 720p@960fps, HDR, dual-video rec.
PREDNJA KAMERA 8 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/3.6″, 1.22µm, AF
SIM Hibridni Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM/MicroSD)
CHIPSET I CPU Exynos 9810 Octa (10 nm)
Octa-core (4×2.7 GHz Mongoose M3 & 4×1.8 GHz Cortex-A55)
GRAFIKA (GPU) Mali-G72 MP18
RAM 6 GB (verzija 8 GB, 512 GB interne)
INTERNA MEMORIJA 128 GB UFS2 (dostupno 105 GB)  ili 512 GB (8 GB RAM)
PROŠIRIVA MEM. microSD, podržano do 512 GB (koristi se SIM 2 slot)
WIFI Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, 2.4GHz, 5 GHz
KONEKCIJE A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO; DLNA, NFC, Bluetooth v5.0, Type-C 1.0 reverzibilni konektor, 3.5mm
OSTALO Fingerprint, akcelerometar, senzor blizine, senzor ambijentalnog osvetljenja, kompas, žiroskop, senzor otkucaja srca & O2, skener dužice oka; IP68
PRENOS PODATAKA GSM – 2G, HSDPA – 3G, LTE band 1 – 4G; LTE, HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/200 Mbps
BATERIJA 4000 mAh Lithium Ion, brzo punjenje, brzo bežično punjenje
DIMENZIJE I TEŽINA 161.9 x 76.4 x 8.8 mm, težina     201g
CENA Oko 950 € osnovna verzija sa 6 GB RAM,128 GB ROM

Dizajn i izrada

Telefon je izrađen od zaštitnog stakla Gorilla Glass 5 koje sa strana razdvaja aluminijumski frejm. Zakrivljenost je umereno izražena i identična je kako na prednjoj tako i na zadnjoj strani. Često nam se dešavalo da zamenimo stranu telefona kada nismo koristili masku.

Telefon izgleda čvrsto, pravi premium dizajn dolazi do izražaja, u ruci leži odlično, ali imajte na umu da je ovo telefon za obe ruke, iako većinu radnji možete obaviti i sa jednom. Ekran je prekriven oleofobnim premazom i ne prlja ni u ekstermnim situacijama. Poleđinsko staklo nije prekvireno oleo-premazom, međutim staklo na kameri jeste što nas je više nego prijatno iznenadilo jer prljavo staklo uništi fotku više nego bilo šta drugo.

Iako je dimenzijama i težinski “glomazan”, preporuka je da odmah kupite zaštitnu masku ispupčenu preko ekrana jer je zakrivljeno staklo posebno podložno oštećenjima.

Sa leve strane nalaze se tasteri za korekciju zvuka, ispod njih je Bixby taster. Desno je taster za uključivanje, ispod je 3.5mm izlaz, reverzibilni Type-C USB, mikrofon, zvučnik, olovka. Na vrhu je Sim i MicroSD ladica kao i sekundarni mikrofon.

Ne vidimo razlog zašto Samsung i dalje forsira tastere za zvuk sa leve strane, mnogo je zgodnije da su sa desne strane, iznad power tastera.

Note 9 dolazi u 4 boje: Metalik Bakarna, Ljubičasta, Okeanska Plava, Ponoćna Crna.

Inače, u standardnom Samsung pakovanju pored AKG slušalica-bubica pristojnog kvaliteta stižu i OTG adapter, USB C to micro USB adapter, iglica, brzi punjač.

Ekran

Nećemo se mnogo zadržavati na ovoj stavci. Samsungovi Super AMOLED (Samoled) ekrani su poznati kao najbolji na tržištu već duži niz godina, čak je i Apple potvrdio tu činjenicu jer od prošle godine nabavljaju AMOLED ekrane baš od Samsunga.

AMOLED ekran dijagonale 6.4″ i QuadHD+ rezolucije (1440 x 2960 px) pruža visokih 516 tačaka po inču. Odnos stranica je 18.5:9, kao i prošlogodišnji modeli, što omogućuje lakše upravljanje telefonom pri ovako velikim dijagonalama ekrana.

Ekran je fantastičan, uglovi gledanja su odlični, na dnevnoj svetlosti su pregledni, a dostupno je više modova pa kome prijaju manje zasićene boje tu je “Basic – Osnovni” prikaz.

Software, hardware i performanse

Note 9 je baziran na S9 platformi sa kojim deli mnoge sličnosti, počev od istog čipseta, istih postavki kamera, memorije i sl.

Ugrađen je 10-nanometarski samsungov najbolji čipset za 2018. Naravno radi se o Exynos 9810, koji ima 8 jezgara i 4 rade na do 2.7 GHz, a 4 štedljiva zasnovana na Cortex A55 rade na 1.8 GHz. Za grafiku je zadužen Mali™-G72 MP18. Interna memorija je UFS 2.1 tipa, dok je RAM LPDDR4x.

Exynos 9810 u kombinaciji sa 6GB RAM-a pruža zaista visoke performanse i trenutan odziv na sve zadate operacije, tu nema sumnje, međutim Note 9 verzija za Ameriku i Kinu pruža za generaciju bolje grafičke mogućnosti (10-20% bolje performanse) uz Adreno 630 i Snapdragon 845. Do 10% bolje rezultate verzija za Ameriku postiže i kada je u pitanju potrošnja baterije, no sama brzina rada i odziv su identične.

Što se sintetike tiče, 3749 u single core i skoro 9000 u multi core na Geekbench-u dok je na Antutu rezultat 235 000 poena, očekivano odlični rezultati.


Što se tiče grejanja, Note 9 bio ostajao potpuno hladan svakodnevnim radnjama osim u igrama gde bi se na trenutke značajno zagrejao pa bi se temperatura spustila ubrzo nakon toga. Primera radi, S9 se neuporedivo više greje, razlika je velika u korist Note 9, što je donekle i očekivano jer je Samsung po prvi put implementirao tečno hlađenje upravo radi boljih performansi u igrama bez gubljenja performansi pri zagrevanju i dužem igranju zahtevnih igrica. Više utisaka o gejmingu pogledajte ispod.

  

Note 9 je stigao uz Android Oreo 8.1, preko njega je Samsung Experience interfejs verzije 9.5. Samsungov interfejs (bivši ozloglašeni Touchwiz launčer) daje dosta slobode korisniku i nudi balans između čistog Androida i Huawei-jevog EMUI ili Xiaomi MIUI-ja.  Dovoljno je sveden, unificiran, prilagodljiv i izgleda dobro i moderno. Tu su standardne Samsung aplikacije gde bismo izdvojili Samsung Health gde vidite broj pređenih koraka, aktivnosti u toku dana i korisnih mogućnosti za one koji aktivno treniraju. Merač otkucaja srca i kiseonika u krvi je tu i dalje, i tačan je.

Always On Display, funkcija koju su sada već mnogi implementirali, je zapravo na Samsung uređajima najnaprednija. Tu su brojne mogućnosti šta želite da prikažete na isključenom ekranu, kada želite da prikažete i kojim stilom sata, kojim bojama i sl.

AoD troši 1-2% baterije na sat, što je i do 20% u toku dana, nije zanemarljivo pa ukoliko kuburite sa baterijom – isključite ovu opciju.

Samsung Experience podržava i brojne teme razvijene kako od samog proizvođača tako i od velikog broja članova Samsung zajednice.

 

Bixby

Bixby taster sam mnogo puta pogrešno pozvao, no softver koji dolazi tzv. Bixby vision, je zanimljiv i koristan. Prevodilac teksta sa kamere uživo, kako sam ga nazvao, iako još uvek treba da se razvija, vidim kao dobar način da se ljudima olakša život u nepoznatom gradu, takođe i lokacija koja zavisno gde okrenete kameru prikazuje javne objekte u blizini.

 

Biometrija

Kao što to trend nalaže, otključavanje licem je postalo neophodno iako je otisak prsta, po našem mišljenju, i dalje najpouzdaniji način otključavanja telefona (osim ako niste prezaduženi kod zelenaša).

Note 9 nudi otključavanje licem, šarenicom oka, a ostavljena je i opcija otiska prsta.

Senzor otiska prsta je sa zadnje strane ispod kamere, manji je nego što je to uobičajeno, radi dobro i retko se desi da ne može prepoznati iz prve. Brzina otključavanja je oko 1 sekunde, nije najbrži, ali je dovoljno brz.

Što se tiče otključavanja licem, taj način radi dobro ukoliko ima dovoljno svetlosti, no otključavanjem šarenicom tj. dužicom (Iris) oka radi značajno bolje u uslovima slabog osvetljenja. Mana je što telefon morate držati pravo ka licu, po mogućnosti u ravni sa licem.

Baterija

Baterija kapaciteta 4000 mAh nije mogla da razočara tako da pruža zaista odličnu celodnevnu autonomiju, kakvu Note i zaslužuje. Šta podrazumevamo pod celodnevnu? Podrazumevamo scenario da se telefon koristi od 7 ujutru do 23 uveče, WiFi i 4G kombinovana konekcija, da je Always on display isključen (na dnevnom nivou potroši 15-tak % baterije), da se aktivno koriste društvene mreže kao što su Instagram, FB te komunikatori Viber, Slack, Whatsapp, Messanger, kao i više Email naloga, Chrome, YouTube te do pola sata igrica… Telefon će sa tih 16 aktivnih sati pružiti 6h uključenog ekrana (SOT), više od toga nemojte očekivati.

Zameramo što Samsung nije unapredio brzinu punjenja još od 2016. sa predstavljanjem S7, te je potrebno otprilike sat i 40 minuta za punjenje od 0-100%.

 


Brzo punjenje, 5% baterije

Nakon 15 minuta – 23%, 25 min – 35%, 37 min – 50%, 50 min – 66%, 72 min – 86%, 82 min – 91% i bilo je potrebno još 25 minuta do 100%.

Ako punite preko brzog bežičnog punjača biće potrebno oko 2 ipo časa od 0-100%.

Konekcije i multimedija (gejming)

Telefon podržava sve poznate mobilne frekvencije, 4G, 3G, WiFi 5GHz kao i 2.4GHz. Kvalitet signala je i bio zadovoljavajući čak i na mestima gde sam sa nekim flagship telefonima imao problem (lift u garaži npr). Brzine na 4G do kojih sam dolazio su 170/80 u mts mreži i preko WiFi 5GHz – 350/100, naravno mbps.

Kvalitet razgovora je na najvišem mogućem nivou, sagovornici su odmah primetili poboljšanje, a par dana pre toga sam koristio S7 Edge i Mi 8.

Zvučnici su nešto lošiji od onih u S9+, no to su i dalje jedni od najboljih i najglasnijih zvučnika u jednom smartfonu. Osudili bi se reći top 5 u 2018. Note 9 ima 3.5mm audio izlaz, a AKG slušalice koje stižu u pakovanju su dovoljno dobre za većinu korisnika. Jačina samog izlaza je na visokom nivou, nema stereo crosstalk efekta niti distorzije pri većoj glasnoći, zaista jedan od boljih audio izlaza i prava poslastica za audiofile.

Pri igranju zahtevnijih igara u 2K rezoljuciji pad performansi nije bio vidljiv osim u zaista retkim situacijama, gdje bi na 1-2s pao broj frejmova na kritičan nivo. Zagrevanje telefona je jedino primetno pri igranju zahtevnijih igara kao što su PUBG, Fortnite, Asphalt, no brzo bi telefon stabilizovao temperaturu gde bude topao, nikako vruć. Ono što treba napomenuti da ni u jednom trenutku nije bio neugodan za držanje, no istina nismo ga testirali u julu već u novembru.

Samsungov Game tools dodatno popravlja ugođaj pri igranju, a dostupne su opcije sprečavanja poziva pri igranju, snimanja igranja, screenshot, zaključavanje tastera i sl.

Olovka

Kupovina Note 9 je opravdana ukoliko ćete aktivno koristiti olovku, a iako smo mislili da je nećemo koristiti pravarili smo se. Ovaj način interakcije sa telefonom nije zanemarljiv, zapravo je koristan i primenljiv na ovoj dimenziji ekrana, a ove godine olovka je donela novine tj. podršku za Bluetooth povezivanje niske energije (BLE) u vidu multifunkcionalnog daljinskog tastera.

Olovka dobija na značaju kada želite da uslikate selfi sa više ljudi, a odmaknuti ste od telefona. Dovoljno je samo da kratko pritisnete dugme na olovci i fotka je okinuta. Ako pritisnete 2 puta otvara se zadnja kamera, naravno moguće je programirati po potrebi. Sam ugođaj dok koristite olovku je realističan u toj meri da sam imao utisak da sam u osnovnoj školi. Olovka reaguje na jačinu pritiska, ima pregršt programa počev od naprednog crtanja i bojenja raznim tehnikama, korišćenja olovke u svrhe lupe, prevodioca teksta ili animiranog mini videa koji možete poslati kontaktima te isecanje screenshot-a, pisanja podsetnika na isključenom ekranu i drugo.

Kamera

Note 9 dolazi stiže sa istom kamerom kao S9+ telefoni. Radi se o proverenoj postavci od dve 12 MP kamere sa 1.4µm veličinom piksela, od kojih jedna ima širokougaono sočivo i promenjivi otvor blende od f/1.5 do f/2.4, što je inovativna funkcija predstavljena na S9/S9+ modelima.
Druga kamera je telephoto i tu je ponajviše zbog fensi bokeh efekata, ali pored toga ima funkciju 2x optičkog zoom-a sa fiksnim otvorom blende od f/2.4. Obe kamere su sa OIS (optički stabilizovane). Novost je ta da Note 9 donosi AI prepoznavanje scena pomoću veštačke inteligencije te njihovo prilagođavanje, kao i neke softverske dodatke kao što su prepoznavanje da je neko u kadru trepnuo, da postoji pozadinsko osvetljenje koje utiče na kvalitet slike, da je slika mutna, sočivo prljavo i sl. Promenjivi otvor blende osigurava brzo adaptiranje u auto režimu, pa su i fotografije nastale u slabijim uslovima osvetljenja odlične.

Fotke napravljene Note 9 telefonom se mogu pohvaliti odličnim dinamičkim rasponom, dobrim fokusom, bez anomalija. U noćnim uslovima post procesing radi ogroman posao jer uklanja šum koliko god je to moguće. Bokeh efekat tj. Fokus uživo kako ga Samsung naziva se može i naknadno podešavati, nivo zamućenja u pozadini.

Na ovom telefonu se morate potruditi da vam slika ne uspe, mirniju ruku zahteva samo u noćnim uslovima, inače i sa manjim podrhtavanjima preko dana bez problema OIS odradi posao. Odličan dinamički raspon ponekad dovodi do problema prezasićenja, na tim mestima dolazi do gubitka detalja. AI tj. prepoznavanje scena i prilagođavanje funkcioniše i brzo prepozna scenu zavisno od vrste (noć, hrana, osoba, plaža…), ali nije agresivno kao kod Huawei P20 telefona, što je dobro.

Ono što smo pisali u jednom ranijem članku, a tiče se leća kamere i masnoće koja se često sakuplja te dovodi do fotki koje raspršuju svetlost. Na Note 9 je to prošlost jer je oleofobni premaz prisutan i otisci prstiju i razna prljavština ne dolaze do izražaja.

Aplikacija za kameru je već dobro poznata i prisutna na mnogim Samsung telefonima, ima jednostavan interfejs i pruža sve što je potrebno.

Prednja kamera

DETALJNIJI TEST KAMERE DO 29.12.2018!

Video

Što se videa tiče, video snimanje je dodatno poboljšano za razliku od Note 8, optička stabilizacija je vidljiva i na 4K, a sada je moguće snimati u 4K u 60 frejmova u sekundi. Naravno tu je Full HD 60 frejmova i 30 frejmova te slow motion snimci u 960fps koji su limitirani vremenski na 0.2 i 0.4 sekunda.

Zaključak

Note 9 nije za svakoga, ali može biti ako mu date šansu…i naravno ako možete da ga priuštite. Svakako, radi se o vrhuncu mobilne industrije, telefon je u svim segmentima barem dovoljno dobar, za razliku od mnogih flagship telefona koji su u nekim segmentima bolji, ali u većini drugih nisu. Note 9 ima sve, odličnu autonomiju, najbolji ekran ikada, primamljiv dizajn, bežično punjenje, otpornost na vodu, hardver koji će biti aktuelan naredne 3 godine, pristojne zvučnike, olovku koja daje novu dimenziju telefonu i odlične kamere u svim uslovima osvetljenja.

Pohvaljujemo

  • Fantastičan ekran
  • Odlično zaokružene kamere u svim uslovima
  • Kvalitet izrade, dizajn
  • Olovka
  • Oleo-premaz na staklima kamere
  • Solidna autonomija
  • Sitnica, ali USB type C konvertor u pakovanju ostavlja utisak da Samsung zaiste brine o svojim korisnicima

 

Zameramo

  • Veličina (uslovno)
  • Cena (uslovno)
  • Detekcija lica bi morala biti bolja

 

Mi smo se družili sa Note 9 više od 10 dana i detaljno ga testirali no nemoguće je predstaviti sve što ovaj telefon nudi, tako da budite slobodni da postavite pitanje tj. komentar ispod za sve što vas interesuje. Rado ćemo odgovoriti.

Uređaj na testiranje ustupio Samsung

0 0 glasovi
Article Rating
  • 9.4/10
    Izrada i dizajn - 9.4/10
  • 9/10
    Software - 9/10
  • 9.3/10
    Performanse - 9.3/10
  • 9.7/10
    Kamera - 9.7/10
  • 10/10
    Ekran - 10/10
  • 8.9/10
    Baterija - 8.9/10
9.4/10
Share:
Pretplata
Obaveštenje
guest

4 Comments
Najstarije
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare
Mipa
Mipa
29.11.2018. 16:20

Odlična recenzija, recite mi kako se čuje sagovornik u glasnim prostorijama, da li je sve ok što se toga tiče?

Mara
Mara
22.01.2020. 18:57

Postovani…telefon je odlican ali me brine to zagrejavanje.
Da li to ne skodi telefonu?
Jako se brzo zagrejava…da li to tako mora da bude?