Xiaomi slavi osmi rođendan, od osnivanja i 2010. godine nije prošlo tako dugo i zasigurno je najmlađa i najpoznatija kompanija u IT svetu. Stoga, umesto Mi 7, ovogodišnji flagship simbolično nosi ime Mi 8 i predstavlja najbolje što Xiaomi može da ponudi.

Iako je njegova cena barem 30% niža u odnosu na konkurenciju, Xiaomi Mi 8 je telefon koji se sa punim pravom svrstava u flagship kategoriju i tu nema sumnje. Ovo je prvi čistokrvni Xiaomi flagship koji ne zaostaje niti u jednom segmentu za jakom i nešto skupljom konkurencijom i sa njim je Xiaomi pokušao pomrsiti konce konkurenciji. Da li postoje određeni kompromisi na koje ćete mu progledati kroz prste zbog niže cene? Postoje, a da li su presudni saznajte u našoj detaljnoj recenziji, ali pre toga specifikacije.

MODEL Xiaomi Mi 8 – M1803E1A
PREDSTAVLJEN Jun 2018.
OS Android 9 Pie + MIUI 10.1.2
EKRAN 6.21″,  (83.8% STB), odnos 18.7:9, rezolucija 1080 x 2248 px, OLED. Zaštita Corning Gorilla Glass 5, oleofobni premaz
GLAVNA KAMERA 1 – 12 MP, f/1.8, 1/2.55″, 1.4µm, 4-axis OIS, dual pixel PDAF
2 – 12 MP, f/2.4, 56mm (telephoto), 1/3.4″, 1.0µm, AF, 2x optical zoom
VIDEO UHD (4K) 30fps, Full HD 30fps, 120fps, 240fps 1080P
PREDNJA KAMERA 20 MP, f/2.0, 0.9µm, FHD 30fps
SIM Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM)
CHIPSET I CPU Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm)
Octa-core (4 x 2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4 x 1.8 GHz Kryo 385 Silver)
GRAFIKA (GPU) Adreno 630  (1000 MHz)
RAM 6 GB
INTERNA MEMORIJA 64 GB (55 GB dostupno) ili 128 GB (115 GB dostupno)
PROŠIRIVA MEM. Nema microSD slot
WIFI Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, 2.4GHz, 5 GHz
KONEKCIJE Dual GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO; DLNA, NFC, Bluetooth v5.0, USB Type-C
OSTALO Fingerprint, akcelerometar, senzor blizine, senzor ambijentalnog osvetljenja, kompas, žiroskop, skener lica, pedometar
PRENOS PODATAKA GSM – 2G, HSDPA – 3G, LTE band 1 – 4G; LTE, HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/200 Mbps
BATERIJA 3400 mAh Li-Po
DIMENZIJE I TEŽINA 154.9 x 74.8 x 7.6 mm, težina 175 g
CENA Zvanična cena oko 550€ – verzija 6/64 (dec 2018)

Dizajn i izrada

Xiaomi je sa svojim flagship-om igrao na sigurno, staklo napred i nazad sa metalnim frejmom između. Gorilla Glass pete generacije prekriva 6.21″ ekran, sa minimalnim okvirima sa strane i na vrhu gde je izrez. Izrez (notch) je prilično veliki, mada se sa strane nađe mesta i za obaveštenja. Napred imamo 2 kamere sa leve strane i senzor otiska prsta. Na desnim, prilično tankim ivicama su tipke za regulaciju glasnoće i power dugme ispod. Reverzibilni usb Type-C konektor se nalazi između grila zvučnika i mikrofona na dnu telefona. Ladica za 2 nano SIM-a je sa leve strane. Sekundarni mikrofon je na vrhu, dok je u izrezu zvučnik, desno od njega IC senzor za Face ID, a levo od njega prednja kamera i notifikacijski LED.

Telefon je kvalitetno izrađen, u to nema sumnje, slika i prilika pravog flagship-a, ali obratite pažnju na ivice telefona jer se vrlo lako grebu pa preporuka je da ga koristite u zaštitnoj maskici. Mi 8 dobro leži u ruci, mada zbog većih dimenzija pri određenim radnjama nije moguće korišćenje jednom rukom, ali u tim situacijama imate i umanjeni režim ekrana…i drugu ruku. Što se boja tiče na našem tržištu je u ponudi crna i plava, obe izgledaju odlično, mada nam se više sviđa plava kod Mi 8 Lite (Aurora Blue).

U elegantnom pakovanju crne boje stiže, pored telefona, iglica za SIM, brzi punjač od 25W i 1m kabla, 3.5mm kabl konverter, providna maskica, uputstva za upotrebu.

Ekran

Xiaomi do sada nije koristio OLED ekrane na svojim flagship uređajima, a od ove godine je tu sjajni Samsungov OLED panel koji se može pohvaliti odličnim uglovima gledanja i jasnim prikazom i pri jakom dnevnom svetlu.

Blago zaobljeni ekran veličine 6.21″, sa rezolucijom 1080 x 2248 px donosi gustoću od 402 piksela po inču. Odnos strana je 18.7:9, 83.8% procenat ekrana na prednjoj strani telefona (STB), prekriven je Gorilla Glass 5 staklom i ima dobar oleofobni premaz.


Ekran nema anomalija, zasićenje boja je moguće podešavati, kontrast je odličan, HDR 10 je podržan. Tač tj. odziv je solidan, kašnjenje je tek nešto malo više od proseka klase. Sve u svemu jedan od najboljih ekrana koje smo koristili, šteta što je notch (izrez) poprilično veliki pa je prikaz ikonica sa obaveštenjima rešen naizmeničnim prikazom zbog manjka mesta.

Oleofobni premaz je prisutan i vrlo prijatan, prsti prosto klize po ekranu, šteta je staviti zaštitno staklo na ovako prijatan osećaj. Osim toga, sve i da je ekran veoma prljav nećete primetiti dok gledate, osim ako ne okrenete prema svetlosti, što je i svrha oleo-premaza.

Jedini problem sa ekranom je softverske prirode, a to je regulacija automatskog osvetljenja koja je toliko agresivna da meni lično smeta i brzo sam je isključio, možda nekom odgovara tamniji ekran, ali u toj meri meni lično ne, ovo je “problem” sa svim Xiaomi uređajima i verovatno će biti rešen.

Hardware i performanse

Od ključnog značaja je da jedan flagship ima najbolji dostupan čipset u tom trenutku, a u Android svetu u 2018. godini to je svakako Snapdragon 845 dobro poznatog Qualcomm-a. Na našem tržištu nema mnogo telefona koji pokreće Snapdragon 845, iz razloga što visoko zastupljeni Huawei/Honor i Samsung koriste sopstvene čipsete, a mi smo ljubitelji Qualcomm-ovih čipseta zbog dobre optimizacije proizvođača aplikacija i konstantne superiornosti Adreno grafike nad Mali GPU.

Snažni osmojezgarni Snapdragon 845 izrađen je u 10 nanometarskoj tehnologiji, od toga primarna 4 Kryo 385 Gold jezgra koja rade na taktu 2.8 GHz i 4 Kryo Silver jezgra koja rade na nižoj, 1.8 GHz, frekvenciji. U kombinaciji sa 6 GB RAM-a i Adreno 630 grafičkim čipom garantuje odlične performanse bez poteškoća i pri najzahtevnijim aplikacijama. Snapdragon 845 procesor ne pati od zagrevanja, a energetski je prilično efikasan zbog činjenice da je rađen u 10nm tehnologiji.

Što se sintentičkih rezultata tiče, Antutu prikazuje preko 294 000 poena, što je maksimum koji Android svet pruža, ako izuzmemo novi Huawei-jev čipset Kirin 980 koji daje oko 10 000 poena više, što na ove cifre i nije neka razlika (više detalja možete pogledati na slici iznad).

Geekbench 4 potvrđuje ono što je Antutu prikazao, 2377 poena u Single Core skoru i 8756 u multi core skoru, te smatramo da je Snapdragon 845 čipset koji će još dugo vremena biti aktuelan jer pruža idealan kompromis snage i potrošnje energije.

Softver i utisci u radu

Korisnički interfejs izgleda čisto, moderno i intuitivno, nema previše šarenila, ali se oseti uticaj iOS-a, kao i na EMUI-ju (Huawei interfejsu) i ostalim kineskim interfejsima.
Već u prvim danima korišćenja stigao nam je update za Android Pie 9.0 i MIUI 10.1.2. (decembar 2018), može se reći da je Xiaomi, za sada, ažuran po pitanju softvera na Mi 8.
Uz najbolji hardver, nema dileme da je iskustvo brzo i fluidno, seckanja i zastajkivanja nema, aplikacije rade stabilno. MIUI intefejs, iako dopadljiv i jednostavan, može biti i konfuzan na određeni način tj. neka podešavanja nisu na mestu na kome to obično budu na Android uređajima. Primera radi “Screen timeout” opcija ne pripada podešavanjima ekrana već zasebnoj kategoriji, što je donekle i logično, ali može namučiti manje iskusne korisnike Androida i zahteva određeno privikavanje.

Što se tiče gestova mi smo ih probali nakon par dana korišćenja standardnih navigacijskih tastera i ostali smo na gestovima. Mnogo lakše je koristiti gestove sa jednom rukom, a i brže, pored toga što imate čitav ekran na raspolaganju (nema trake na dnu). Uvedeno je i direktno prebacivanje sa aplikacije na aplikaciju ako prevučete prst pri dnu.

Xiaomi je implementirao i Second Space tj. izolovan prostor na sistemu koji vam može poslužiti kao ukoliko imate dvostruki život ili više ljudi koristi isti telefon. Možete dodeliti da se otključava/pokreće sa prstom koji podesite, korisno. Zbog činjenice da na telefonu možete podesiti bukvalno svaku sitnicu, previše toga je natrpano u podešavanjima, sreća pa postoji funkcija pretrage opcija. 

Call recorder tj. snimač razgovora je implementiran u interfejs, ali podrazumevano je uključeno da nakon svakog razgovora javlja da je snimio u obaveštenjima, što je veoma iritantno, naravno može se isključiti i to. Podrazumevano je uključen Network warning tj. opcija da iskaču prozori kad god se nađete u nekom drugom delu grada, može se isključiti, ali ne vidimo razlog zašto je to uopšte uključeno, verovatno je kinezima bitan.
Mi Cloud čuva kontakte, SMS-ove, slike i video, aplikacije (ali ne i podatke na aplikacijama) funkioniše dobro i u praksi, pošto smo telefon resetovali više puta, on je uspešno vratio sva podešavanja i instalirao sve aplikacije.
Mi Fit broji korake prilično tačno, može se upariti sa satovima i narukvicama, prati težinu i sl. Sinhronizacija aktivnosti funkcioniše nepravilno.
Preinstaliranih aplikacija ima tek nekoliko 3-4, moguće ih je obrisati.
Zvukovi za obaveštenja i zvona su zanimljivi i razlikuju se od konkurencije, uveli su prirodne zvukove i lagane note koje smanjuju stres, a na Timer-u imamo određene scenarije iz prirode (zvukove šume, plaže, kiše, pucketanja kamina i sl.).

Što se kritika na račun MIUI-ja tiče, evo nekih od njih: Da biste dobili opciju otključavanja licem, potrebno je da izaberete Hong Kong ili Italiju (nismo testirali druge zemlje) što neće uticati na rad telefona, nećete nigde videti kineski ili italijanski. Ako odabere Srbiju (ili zemlje regiona), Face ID neće funkcionisati kao ni Teme koje rade samo uz Hong Kong. Druga kritika se odnosi na račun video snimanja, 60 fps nije dostupan, iako je to mačji kašalj za moćni Snapdragon 845. Da stvar bude još čudnija, Mi 8 Lite ima opciju 60 fps snimanja u Full HD. App drawer tj. ladica za aplikacije nije dostupan na MIUI-ju, ali mi smo instalirali Poco launcher (made by Xiaomi) i sviđa nam se.

Ako fotografišete direktno iz Vibera ili Whatsapp-a i pošaljete nekom kontaktu, imajte na umu da će fotografija u slabijem osvetljenju biti neupotrebljiva, stoga preporuka je da slikate samo iz aplikacije Kamere.

Imam kritike i za automatsko osvetljenje koje radi preagresivno i lično sam ga isključio jer mi ne odgovara.

Baterija

Iako nema bežičnog punjenja, Mi 8 ima sertifikovano brzo punjenje Qualcomm Quick Charge verzija 4.0. Punjač koji dolazi uz telefon je snage 25W (5V/2.5A) i puni telefon od 0 – 100% za 90 minuta, tj. od 0 do 50% za 30 minuta i pri tome se umereno zagreva, najveća temperatura koju smo uspeli izmeriti pri brzom punjenju je 36°C, na poleđini telefona u gornjem delu (pri sobnoj temperaturi).
Baterija je kapaciteta 3400 mAh, iako smo priželjkivali više, to je uobičajeno za visoku klasu telefona. Uprkos kapacitetu baterije, energetsko efikasni OLED ekran i dobro optimizovan hardver pružaju lagodan celodnevni rad. Potrošnja je minimalna u stanju mirovanja, agresivni softverski mehanizmi kontrolišu aplikacije i servise koje rade u pozadini, ponekad i preterano, ali može se isključiti po potrebi za vama bitne aplikacije (npr. mail, gmail, viber i sl.).

U mom scenariju gde telefon aktivno koristim 4-6h dnevno, sa punjača ga skidam oko 9h ujutru, 4G mobilni internet se koristi 40% vremena, ostatak WiFi, komunikacija sa Viber i Whatsapp, društvene mreže, poslovni IM Slack, Gmail 5 IMAP naloga, VNC, TViewer do 30 minuta, YouTube do 60 minuta, browser do 60 minuta, razgovor do 30 minuta, osvetljenje između 50% i 80%. Uveče oko ponoći bi ostalo između 15% i 25%, to je donekle i rezultat koji sam imao sa Note 9, ali značajno bolji od npr. S9 ili P20.

U netipičnom scenariju koji vidite na slici iznad, baterija je skinuta sa punjača oko 12h, telefon je čitav dan do 22h bio na 4G (mobilnoj mreži) i u Dual SIM režimu. U razmaku od 13:30 do 16:00 sam vozio i telefon je tek neznatno korišćen za razgovor, ali od 17:00 do 20:00 je korišćen i to svo vreme na mobilnom internetu, većinom društvene mreže, email i YouTube. Sa puta stižem oko 22h i od tada je na WiFi-ju. Naredni dan je umereno korišćen i za više od 34h je ostalo još 20% baterije. Šta hoću da kažem? Mobilni internet brzo iscrpi bateriju u toku vožnje jer se redovno pokušava spajati na predajnike mobilnih provajdera (u ovom slučaju pretežno brdski predeli sa lošim signalom), Mi 8 je i pored toga uspeo ne preterati u potrošnji baterije, i održati stabilan signal.

Možda će nekome biti zanimljivo, za 5h slušanja online radija preko noći (na zvučnike pojačane 30-40%) potroši svega 10%.

Biometrija

Otključavanje licem radi u svim uslovima osvetljenja, instantno, čak možete podesiti da se telefon probudi čim ga uzmete u ruku i okrenete prema licu, i to funkcioniše besprekorno.  Otključavanje traje kraće od 1 sekunde, a radi čak i onda kada ne mogu sebe da prepoznam u ogledalu, Mi 8 uspešno prepoznaje bez naznaka da se muči, ne čeka se ni časa i odmah vas vodi na početni ekran. Ako zatvorim oči, neće se otključati, no čim otvorim jedno oko, otključava se instantno. Prevara sa fotkom nije moguća. Testiran je u mnogim situacijama, npr. u potpunom mraku pri minimalnom osvetljenju ekrana (ispod 10 nita) u daljini od 2 metra otključava instantno, Xiaomi je implementirao zaista sposoban infracrveni senzor za prepoznavanje, svaka čast!

U proteklih 6 meseci korišćena je opcija otključavanja lica na Note 9, iPhone X, Huawei P20 Pro i pobednik je Mi 8, ujedno i najjeftiniji od pomenutih flagship telefona iz 2018. a pobedu je odneo prvenstveno zbog većeg procenta pouzdanosti. Iz razloga što otključavanje licem radi tako dobro, sve manje sam koristio otključavanje otiskom prsta, koje otključava telefon munjevitom brzinom, za manje od trećine sekunde. Power dugme nije potrebno pritiskati jer čim uhvatite telefon ekran se uključuje, tako da je dovoljno da pogledate u ekran i dolazite direktno do početnog ekrana. Ocena 10/10, bez dileme, teško je nadmašiti brzinu otključavanja licem ovog telefona i mogu da kažem (iako nikad nisam mislio da ću ovo reći): Čemu fingerprint senzor kada face ID radi ovako dobro? (Ako izuzmemo sigurnost)

Konekcije i multimedija

Mi 8 je dual sim telefon sa mogućnošću LTE signala na obe kartice. Glasnoća razgovora je standardna, sagovornik se dobro čuje i u uslovima umerene buke, no ako ćemo gledati u detalje moramo reći da kvalitet i glasnoća nije na nivou Galaxy flagship uređaja. Svakako, bićete zadovoljni u ovom segmentu, jer sa Mi 8 nisam nailazio na probleme sa mobilnom mrežom i razgovorima no, moram napomenuti da se desilo u 2 navrata da stiže SMS od operatera da sam bio nedostupan na par minuta, iako nisam, a i da jesam uključen je poziv na čekanju. Moguće da se radi o izolovanom slučaju, iako je u pitanju centar Novog Beograda i mts mreža. (pratićemo i dalje pa ažurirati blog ako bude problema na ovu temu)

Maksimalne brzine na 4G mreži ostvaruje na oba slota, mi smo uspeli postići do 200mbps, a na Wi-Fi do 350mbps.

Zvučnik ugrađen u Mi 8 je solidne jačine, ne bismo ga okarakterisali kao nešto posebno, u flagship klasi je slabiji od Galaxy S9/Note (jer nije stereo), a da ne pričamo o HTC U12+, ali nije lošiji od Mate 20 Pro. Da nas ne shvatite pogrešno, normalno ćete čuti zvono i u glasnom okruženju, ali ipak imajte na umu da ne pruža ništa posebno.

Veća mana je izostanak 3.5mm analogni izlaz, to je prava šteta, iako sve više proizvođača izbacuje ovaj popularni i široko rasprostranjen port. Razlog proizvođača je obično da bi uštedeli na prostoru i ubacili veću bateriju ili neku komponentu, ipak ovaj trend nam se ne sviđa. U pakovanju ipak stiže kabl konverter iz USB C u 3.5mm, za razliku od iPhone-a koji to naplaćuje papreno. Audio izlaz je prilično jak i nemamo zamerku po tom pitanju.

Najbolji Snapdragon čipset koji je uvek imao odličan grafički čip ne može izneveriti i pruža najbolje iskustvo u igranju mobilnih igrica, bez zagrevanja i brzog curenja baterije. Za 30 minuta igranja PUBG Mobile na visokim detaljima (+HDR) sa 45% osvetljenjem potrošeno je 10% baterije. Temperatura nakon 30 minuta je na površini telefona bila između 33°C i 35°C, zavisno od pozicije očitavanja, što je niža vrednost od Note 9, U12+ ili P20 Pro.

Implementiran Dual GPS sistem bi trebao preciznije obaviti detektiju lokacije i kasnije praćenje, Mi 8 je (u hladnom startu) na otvorenom pribavljao lokaciju za 5-7 sekundi, ne bih rekao da je nešto sporije ili brže od konkurencije, ali je nešto precizniji u praćenju jer ima dodatni broj satelita koje podržava.

Kamera

Ako uporedimo prošlogodišnji Mi 6 i Mi 8, možemo reći da je Xiaomi napravio odlučne korake za unapređenje kvaliteta kamera na svom flagshipu, a setimo se da su oduvek kritikovani na polju kamera. Sada se stvari okreću u korist Xiaomi-ja i potpuno ravnopravno se takmiče sa najvećim imenima u svetu telefona, čak je i DXOMark uvrstio Mi 8 odmah pored S9+ (isti broj poena) i Pixel 2.

Oba senzora pozadi su rezolucije po 12MP, sa otvorima blende f/1.8 i 2.4, optičkom stabilizacijom i dual pixel tehnologijom za brže fokurisanje. Zbog telephoto senzora na pomoćnoj kameri tu je i optički zoom 2x koji je dostupan samo u osnovnim režimima. Prednja kamera ima 20 MP senzor sa otvorom f/2.0.

Mi 8 kamera ima sjajne mogućnosti i podršku Google kamere koju razvijaju entuzijasti, bez potrebe da telefon root-ujete, samo instalirate apk fajl i imate kameru koja će u uslovima slabog osvetljenja napraviti čudo, ali pošto znamo da slika govori 1000 reči, sami presudite u uporednim fotkama sa sistemskom (original) kamerom.

Google kamera nije savršena, zna da zabaguje ponekad, ali definitivno vredi da se koristi u Photo i Portrait modu, dok za video snimanje nije dobra jer se gubi fokus u uslovima slabog osvetljenja. GCam se konstantno razvija od strane zajednice programera i bagovi će verovatno biti ispravljeni – testirana verzija 6.1.009.215420794.

AI režim na fabričkoj kameri se preporučuje, ne preteruje sa zasićenjem boja kao što to obično biva i fotke imaju dobar kontrast. Studio Lighting u porter režimu radi veoma precizno i nekome može biti zanimljivo (prekopirana mogućnost sa iPhone X).

Prednja kamera je odlična, takođe ima portret mod koji precizno radi (u poslednjem ažuriranju stigao je i Studio Lighting za prednju kameru), a više detalja o segmentu kamere saznajte kroz par dana kada ćemo ažurirati recenziju.

Što se video snimanja tiče, glavne zamerke idu na nepostojanje 60fps, što je nedopustivo i zaista nejasno, jer hardver može da podrži bez problema (od aprila 2019 je stigao 60FPS mod), te se nadamo da će u nekom ažuriranju stići, što je tipično za Xiaomi. Video je optički stabilizovan u Full HD tj. 1080 i 4K, mi smo najviše testirali 1080 x 1920 snimke i nemamo neke posebne zamerke, snimci su glatki, puni detalja, Mi 8 se dobro snalazi i u sumraku pri pokretu (snimak ispod), dok ponoći vidimo da može imati problema sa fokusom i stabilizacijom, no nije strašno.  Zvuk u snimcima bi mogao biti bolji.

UPDATE: 60FPS video je stigao početkom aprila 2019



Zaključak

Xiaomi je sa Mi 8 pokazao da se zaista može svrstati u najbolje Android uređaje jer iako ne donosi ništa revolucionalno, osim cene, Mi 8 nudi sve što jedan flagship treba da ima. Dobro, ne baš sve, sertifikat za vodootpornost nema (iako neki testovi potvrđuju da je vodootporan), nema ni bežično punjenje iako je izrađen od stakla, iako to Mi Mix 2S ima.

Za one kojima je bitna autonomija, dobiće sasvim solidnu, iako ne i najbolju bateriju, za one kojima je bitna kamera dobiće sa GCam aplikacijom nešto što neće moći ni sa Note 9 ili P20 Pro. Izrez, iako smo mislili da će nam smetati, zaista nije smetao, čak su rešili i problem sa obaveštenjima u poslednjoj softverskoj ispravci, dobijen je Android Pie 9.0 pre Samsung i Huawei konkurencije, otključava licem munjevito brzo, šta je još bitno za jedan dobar flagship?

Lično bih pre uzeo Mi 8 nego S9+ sve i da je cena identična, iako se moram složiti da je S9+ generalno bolji uređaj jer ima nešto bolju izradu, vodootpornost, bežično punjenje, proširivu memoriju, 2K zakrivljeni ekran, bolje video snimanje. Note 9 je već priča za sebe jer ima olovku i veći je uređaj pa ga ne bismo direktno upoređivali.

No, istina je da ne postoji idealan proizvod i na vama je da donesete odluku, primera radi nekome je bitan 3.5mm izlaz koji Mi 8 nema, nekome nije. Sa druge strane, cena Mi 8 u regularnim maloprodajama nije tako niska i trenutno (jan 2019) iznosi 550€, dok ga je moguće kupiti u određenim prodavnicama i na oglasima i za samo 350€! No, i dalje je 300€ jeftiniji nego S9+ u legalnoj prodaji. Od konkurencije tu je OnePlus 6 koji je skuplji 50-100€ i nudi vodootpornost, memorijsku proširivost i 3.5mm izlaz, te bolje video snimanje. Što se Huawei konkurencije tiče, P20 ima istu cenu u maloprodajama i sigurno da biju bitku što se tiče prodaje, jer i pored 2GB više RAM-a u korist Mi 8 i OLED umesto IPS LCD ekrana, verovatno P20 ima bolju prodaju zbog agresivnije marketinške kampanje i prepoznatljivijeg imena.

Od sopstvene konkurencije tu je Pocophone F1 koji je jeftiniji 50€, ali mišljenja smo da je Mi 8 bolja kupovina, ipak ima bolje kamere, ekran, izradu, nasuprot tome da Pocophone F1 ima bolju bateriju i 3.5mm port.

Sve u svemu, Mi 8 je najbolji flagship za najmanje novca koji možete kupiti u 2018. i do kraja prvog kvartala 2019. (za dalje ne bismo tvrdili) i što se nas tiče imate sve preporuke za ovaj model.

Pohvaljujemo

  • Najbolji odnos dobijeno-uloženo u 2018. godini za jedan flagship uređaj
  • Odlične kamere koje dobijaju novo značanje uz GCam apk
  • Najbolji čipset na Androidima u 2018. uz najbolje GPU i CPU performanse
  • Odličan OLED ekran FHD+ rezolucije
  • Odlična celodnevna autonomija
  • Fluidan rad bez zastajkivanja

Zameramo

  • MIUI (software) još uvek pati od dečijih bolesti, ali idu u dobrom pravcu sa svakim novim update-om
  • Nedostatak MicroSD slota i 3.5mm porta
  • Bežično punjenje i vodootpornost nisu prisutni na Mi 8
  • Automatsko osvetljenje

Mi smo se više od 10 dana družili sa Xiaomi Mi 8 i detaljno ga testirali no nemoguće je predstaviti sve što ovaj telefon nudi, tako da budite slobodni da postavite pitanje tj. komentar ispod za sve što vas interesuje. Rado ćemo odgovoriti.

Google Cam (GCam) download (without root)

Verzija 6.1.009 iz septembra 2018 sa kojom su uslikane fotografije na recenziji

Nova verzija 6.1.021_MI8_V2b++ iz januara nakon ažuriranja libova Pie 9.0

 

5 1 glas
Article Rating
  • 8.9/10
    Izrada i dizajn - 8.9/10
  • 8.8/10
    Software - 8.8/10
  • 9.6/10
    Performanse - 9.6/10
  • 9.6/10
    Kamera - 9.6/10
  • 9.5/10
    Ekran - 9.5/10
  • 9/10
    Baterija - 9/10
9.2/10
Share:
Pretplata
Obaveštenje
guest

6 Comments
Najstarije
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare
Neca
Neca
07.01.2019. 01:03

Premisljam se oko pocophone i mi8, nije mi bitno 40-50eur ali jeste prosiriva mem i baterija, pomagajte:)

Mak
Mak
02.06.2020. 01:32

Isplati li se danas kupiti ovaj telefon? Ili ima i boljeg izbora za sadašnju cenu ovog telefona. Hvala.

Mlak
02.06.2020. 15:38
Reply to  mobifi

Hvala puno na odgovoru. Gledao sam i Xiaomi Redmi Note 9 Pro, ulazi li i on u kombinaciju? Noviji je, specifikacije ima dobre, 128Gb + 6Gb, kameru hvale, itd..