Uprkos velikoj gužvi u srednjoj klasi uređaja ponajviše od strane kineskih konkurenata, Samsung uspeva pronaći način da ponudi konkurentan uređaj gde bi prednost u odnosu na konkurente bile u kvalitetu prikaza tj. ekranu i kvalitetu kamere. Samsung Galaxy A7 2018 je prvi Samsung telefon sa čak 3 kamere, a da li će to pomoći ovom telefonu da napravi određenu prednost u odnosu na konkurenciju u segmentu kamera saznajte u recenziji koja sledi.
MODEL | Samsung Galaxy A7 (2018) SM-A750FN |
PREDSTAVLJEN | Septembar 2018. |
OS | Android 8.0 Oreo + Samsung Experience 9.5 |
EKRAN | 6.0″, (74.4% STB), odnos 18.5:9, rezolucija 1080 x 2220 px, Super Amoled. Zaštita Corning Gorilla Glass 3, oleofobni premaz |
GLAVNA KAMERA | 1 – 24 MP, f/1.7, 27mm (wide), PDAF 2 – 8 MP, f/2.4, 18mm (ultrawide) 3 – 5 MP, f/2.2, depth sensor |
VIDEO | [email protected], [email protected], [email protected], HDR, dual-video rec. |
PREDNJA KAMERA | 24 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
SIM | Hibridni Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM/MicroSD) |
CHIPSET I CPU | Exynos 7885 Octa (14 nm) Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A73 & 6×1.6 GHz Cortex-A53) |
GRAFIKA (GPU) | Mali-G71 |
RAM | 4 GB |
INTERNA MEMORIJA | 64 GB (dostupno oko 54 GB) |
PROŠIRIVA MEM. | microSD, podržano do 256 GB (koristi se SIM 2 slot) |
WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, 2.4GHz, 5 GHz |
KONEKCIJE | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO; DLNA, NFC, Bluetooth v5.0, micro USB, 3.5mm |
OSTALO | Fingerprint, akcelerometar, senzor blizine, senzor ambijentalnog osvetljenja, kompas, žiroskop, skener lica |
PRENOS PODATAKA | GSM – 2G, HSDPA – 3G, LTE band 1 – 4G; LTE, HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/200 Mbps |
BATERIJA | 3300 mAh Li-Po |
DIMENZIJE I TEŽINA | 159.8 x 76.8 x 7.5 mm, težina 168 g |
CENA | Oko 280 € verzija 4/64 (dec 2018) |
Dizajn i izrada

Dopadljivi i pristupačni Galaxy A7 2018 dolazi u više boja (crna, plava, zlatna, roza) i po prvi put (kada pričamo o Samsungu) sa čak 3 kamere koje su ujedno i jedan od glavnih aduta o čemu će biti priče kasnije. Telefon je zaobljen, zadnji deo je izrađen od plastike, napred se nalazi 6-inčni Super Amoled ekran prekriven Gorilla Glass 3 zaštitom. Senzor otiska prsta se nalazi sa desne strane, što je nekarakteristično za Samsung, a iznad otiska prsta, koji je ujedno i power dugme, nalaze se i dugmad za kontrolu glasnoće. 3.5mm džek i micro-USB se nalaze ispod.
Generalno jedina zamerka na dizajn što u ruci nekako izgleda plastično, ne odaje premium utisak koje možemo pronaći kod konkurencije, takođe u srednjoj klasi.
Hardware i performanse
A7 je opremljen najboljim ovogodišnjim Samsung procesorom u srednjoj klasi. Energetsko efikasni, iz razloga što je rađen u 14nm tehnologiji, a ponovo dovoljno jak za svakodnevne radnje. Osmojezgarni Exynos 7885 ide u 2+6 konfiguraciji sa 2 jaka Cortex A73 jezgra na frekvenciji 2.2GHz i 6 štedljivih 1.6 Cortex A53. Grafički čip je Mali-G71, a naš primerak je došao uz 4 GB RAM-a što je standardno za Evropu.
Što se sintetičkih rezultata tiče, ostvario je slične performanse kao A8 2018, iz razloga što se radi o istom čipsetu. Antutu preko 121000 poena, dok je na geekbench u single core 1437, multi-core 4261.

Ako gledamo konkurenciju u vidu Snapdragon 636 čipseta, Exynos je u suštini nešto jači procesor, no nažalost poprilično kaska kada je reč o GPU tj. grafičkom čipu Mali-G71, što naravno ne znači da ćete imati probleme sa igranjem najnovijih igara, pokreće bez problema i PUBG, no nešto bolje rezultate kada je gejming u pitanju možete pronaći kod konkurencije.
Software i iskustva u radu
Klasični Samsung Experience interfejs nudi stabilan i pouzdan rad, čist i pregledan interfejs sa preinstaliranim Samsung aplikacijama i Microsoft Office aplikacijama.

Tu je Samsung Health za merenje koraka i brigu o zdravlju, FM radio koga sve ređe gledamo na mobilnim telefonima, Secure Folder, Samsung Teme i sl.
Ekran
Jedna od najvećih prednosti ovog telefona je fantastičan Super Amoled ekran koji se u srednjoj klasi jako retko viđa. Ekran veličine 6.0″ je rezolucije 1080 x 2220 px, zaobljenih je ivica i ima odnos tranica 18.5:9. Izreza (na sreću) nema, a odnos ekrana na prednjem delu je solidnih 74.4% (STB – Screen to body ratio). Boje su živahne, zasićenje je moguće podesiti kroz podešavanja, a vidljivost na suncu je iznad proseka klase.
Baterija
Štedljivi AMOLED ekran i procesor sa solidnom baterijom kapaciteta 3300 mAh su pun pogodak što se autonomije tiče, bez problema nudi do 7h SOT-a (uključenog ekrana) tj. aktivnog rada tokom dana. Primera radi, YouTube snimak sa 60% osvetljenjem ekrana, WiFi konekcija, troši oko 10% baterije na sat.
Što se tiče punjenja, od 0 – 100% će vam trebati otprilike 2 sata i 10 minuta. Brži punjač će tek neznatno ubrzati proces.
Napomenuli bismo da reverzibilni port nije prisutan, iako bi u ovoj klasi trebao biti, no A7 nije jedini koji nema moderniji USB-C port za punjenje, nije pristupan ni kod Honor 8X.
Biometrija
Po prvi put je implementiran otisak prsta sa desne strane, što će otežati korišćenje levorukim osobama. Sam odziv je umereno brz, telefon se otključava za oko 1 sekund. Senzor ima i funkciju power dugmeta, a može se spustiti i traka sa obaveštenjima (viđeno kod Huawei/Honor telefona). Pošto se multifunkcionalni senzor nalazi na mestu gde hvatate telefon, dosta često mi se dešavalo da slučajno pređem palcem preko senzora i spušta se traka sa obaveštenjima, ne bih okarakterisao kao manu, ali ipak prednost za fingerprint senzor pozadi.
Samsung se nije proslavio sa tehnologijom otključavanja lica čak i na najjačim modelima (Note 9 smo kritikovali na taj račun) pa nismo mnogo očekivali od modela iz srednje klase kao što je A7. Otključavanje lica radi korektno u uslovima dobrog osvetljenja i ako je okrenut pravo ka licu, u suprotnom imaćete visok procenat neuspešnih otključavanja. Svakako, nije loše podesiti uz senzor otiska prsta i otključavanje licem.
Kamera
Pored osnovne 24MP kamere sa otvorom blende 1.7 tu je širokougaona kamera od 8MP sa otvorom blende 2.4 i dubinska 5MP koja služi za bokeh efekat (zamućivanje pozadine).
Širokougaona kamera daje odlične rezultate u dobrom osvetljenju, dok je neupotrebljiva pri slabijem osvetljenju. U tom modu nije moguće koristiti optički zum, pa je širokougaoni mod limitiran određenim funkcijama. Portret režim funkcioniše dobro, ali problem sa preciznošću u određenim situacijama je vidljiva. Dinamički raspon je dobar zahvaljujući HDR-u, boje su žive, mada u ultra-wide (širokom) modu boje su nešto hladnije.
Prednja kamera od 24MP nažalost nema autofokus što može usloviti mutnim slikama, ali generalno ponaša se dobro i nismo imali veće zamerke.
Kada govorimo o video snimanju tu je Full HD u 30fps, primere video snimaka možete pogledati ispod. Izuzetno kvalitetan snimak u uslovima dobrog osvetljenja, no definitivno podbacuje kada snimamo ponoći. Optička stabilizacija nije prisutna, ali elektronska dobro obavlja posao.
Zaključak
Pohvaljujemo
- Kvalitetan AMOLED ekran u srednjoj klasi
- Odlična autonomija (baterija)
- Širokougaona kamera
- Exynos 7885, energetski efikasan bez problema sa zagrevanjem
Zameramo
- Plastična izrada
- Grafički čip (uslovno – za gejmere)
- Sporo punjenje preko klasičnog micro USB porta
Mi smo se družili sa Galaxy A7 više od 10 dana i detaljno ga testirali, budite slobodni da postavite pitanje tj. komentar ispod za sve što vas interesuje. Rado ćemo odgovoriti.
Uređaj na testiranje ustupio Samsung
Ocene
-
7.1/10
-
9/10
-
7.3/10
-
7.7/10
-
8.9/10
-
9/10
Zdravo,imam problem sto se tice zadnje kamere.Kada se slika bez blica npr u ogledalu a fokusirala sam,slika izgleda mutno,kao da je fotosopirana,katastrofalno izgleda.Sto se tice podesavanja,nista nisam dirala otkako sam kupila telefon,sve je otprilike na Auto,a velicina slike je na 24mp podesena.O cemu se radi?
Zdravko Jovana,
Razloga može biti više, jedan od njih je da probaš da uslikaš u standardnom photo režimu. Da li je svetlo dovoljno jako? Da li je očišćen objektiv pozadi?
Imam isti problem. Katastrofa mutno. Da li si nasla resenje?