Napokon ime modela koje itekako ima smisla – S21 jer je izašao baš ove godine. Samsungova flagship serija je stigla ranije nego inače, telefoni su predstavljeni već sredinom januara, a postali dostupni početkom februara. Predstavljeni modeli – S21, sa nešto manjim ekranom za današnje standarde, ali savršeno kompaktan, identična unutrašnost, ali nešto veći S21+ i maksimalan u svakom pogledu – S21 Ultra. Ova recenzija će se odnositi na Galaxy S21+ jer smo sa tim telefonom proveli nešto više od 3 nedelje, ali je primenjiva i na Galaxy S21 pošto se radi o maltene istim uređajima, ako zanemarimo dimenzije i autonomiju.
Teško je proizvođačima telefona ovih godina, šta uraditi dizajnerski kako bi se istakli, znajući da je mnogima dizajn odlučujući faktor pri kupovini. Sve su češći komentari “Neću da imam isti telefon, hoću da ja znam, pa i ljudi oko mene da sam kupio novi model.” I Samsung je ove godine napravio dopadljivo rešenje sa okvirima kamera, elegantno, a ponovo potpuno drugačije i unikatno, što će, siguran sam, korisnici znati ceniti. Prepoznatljivost da se radi o S21 liniji je zagarantovana.
Ono što će korisnici manje ceniti je da punjač sada ne dolazi uz telefon, kao ni slušalice. Barem su cene ostale iste kao prošle godine, čak i malo niže kod nas, i nije sve tako strašno, punjača ima za 15-tak € na svakom koraku, ali ekološka priča oko toga je, po mom mišljenju, neopravdana.
Izrada je na nivou Samsung flagship uređaja, jako dobro uklopljen čelični ram (iako kažu aluminijumski) sa ekranom i zadnjom stranom, kao i kamerama, a imamo i staklo pozadi za koji će neki reći da izgleda kao plastika, tako i meni liči, možda zato što je matirano i što nismo navikli na to. Dobro je što nije magnet za prljavštinu, ne vide se tragovi, ali nije dobro to što se ne “lepi” za prste kao kada je površina glossy, tj. kada nije matirana. Sve je u životu kompromis moj druže, zamalo reče legendarni Toma Zdravković.
Malo više izdignuti tasteri za kontrolu zvuka su sa desne, ispod power dugme. Dole USB C priključak za punjenje, pored čega je ladica za 2 nanoSIM kartice. Stereo zvučnici se nalaze ispod i u skrivenoj slušalici. Nema mogućnosti proširenja memorije, nema od ove godine. Možda bude slučaj kao sa S6 i S7 kada su vratili microSD slot.
S21+ dolazi uz više boja – crna, srebrna, ljubičasta, roza, zlatna, crvena. Sve imaju prefiks Phantom, jer je više kul. Testirani model je bio Phantom violet, prava muška boja, ponosno sam ga isticao gde god sam mogao. Boja je ustvari kombinacija ljubičaste i zlatne, ivice i modul kamere su zlatne boje, sjajan izbor za jači pol! Šala mala, srebrni i crni su jako dobre opcije za muškarce, dok je ova boja nekako više za žene.
Pravo osveženje je koristiti nešto manji telefon za današnje standarde, pošto sam prešao sa Note 20 Ultra koji je barem 20% veći. S21+ mnogo bolje leži u ruci od većine današnjih flagship telefona, i ova veličina je prava mera između funkcionalnosti i ergonomije, rekao bih da je ovo jedna od prednosti.
MODEL | Samsung Galaxy S21+ 5G SM-G996B/DS |
PREDSTAVLJEN | Januar 2021. U prodaji od februara 2021. |
OS | Android 11 + One UI 3.1 |
EKRAN | 6.7″, (88.3% STB), odnos 20:9, rezolucija 1080 x 240 pixels, 394 ppi. Super Amoled adaptivno 120 Hz. FHD. Zaštita Corning Gorilla Glass Victus, oleofobni premaz + uklonjiva plastična folija, HDR10 podrška |
GLAVNA KAMERA | 1 – 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.76″, 1.8µm, Dual Pixel PDAF, OIS 2 – 64 MP, f/2.0, 29mm (telephoto), 1/1.72″, 0.8µm, PDAF, OIS, 1.1x optički zum, 3x hibridni zum 3 – 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55″ 1.4µm |
VIDEO | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, HDR10+, Super steady video, stereo snimanje, gyro-EIS & OIS |
PREDNJA KAMERA | 1 – 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.24″, 1.22µm, Dual Pixel PDAF (4K@30/60fps, 1080p@30fps) |
SIM | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) hibrid. eSim podrška |
CHIPSET I CPU | Exynos 2100 (5 nm) Octa-core (1×2.9 GHz Cortex-X1 & 3×2.80 GHz Cortex-A78 & 4×2.2 GHz Cortex-A55) |
GRAFIKA (GPU) | Mali-G78 MP14 Valhall 14 cores, Vulkan 1.1, OpenGL ES 3.2, CL2.0 |
RAM | 8 GB |
INTERNA MEMORIJA | 128 / 256 GB UFS 3.1 |
PROŠIRIVA MEM. | Ne |
WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, 2.4GHz, 5 GHz, 6 GHz |
KONEKCIJE | A-GPS, Beidou, GLONASS, BDS, GALILEO; DLNA, NFC, Bluetooth v5.0 A2DP, LE, USB Type-C v3.2 |
OSTALO | Fingerprint senzor ispod ekrana (ultrasonic), akcelerometar, senzor blizine, senzor ambijentalnog osvetljenja, kompas, žiroskop, squeeze funkcije, IP68 vodootporan (do 1.5m na 30 min) |
PRENOS PODATAKA | GSM – 2G, HSDPA – 3G, LTE band 1 – 4G; LTE, HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A 4-Band/5-Band(5CA) Cat18 1200/200 Mbps |
BATERIJA | 4800 mAh Li-Po, QC 4 kompatibilan, Brzo punjenje do 25W (punjač se kupuje odvojeno), Fast Qi/PMA bežično punjenje 15W, reverse bežično punjenje 4.5W |
DIMENZIJE I TEŽINA | 161.5 x 75.6 x 7.8 mm, težina 202 g |
CENA | 1100€ – verzija 128GB /8 GB (mart 2021.) |
Šta očekujemo da je unapređeno od prethodne godine?
Exynos procesor mejd in Samsung, jeste svake godine statistički blizu ili jači od konkurencije u vidu Snapdragon-a, ali autonomija prethodne godine nije bila baš najbolja, što je bilo šteta jer se radilo o sjajnim uređajima. Samsung je obećao da je to “ispeglao” sa novim 2100 Exynos čipsetom odnosno procesorom. Osim autonomije, uređaji bi se i nepotrebno grejali u nekim situacijama.
Prethodnih godina smo zamerali i na senzor otiska prsta smešten u ekranu, bio je spor i neprecizan.
Pa da krenemo redom.
Ekran
Samsung je forsirao Oled kada to niko nije, još od prve serije, i jako im dobro ide izrada kvalitetnih oled ekrana – dakle AMOLED ili ti kako oni vole da zovu Super SAMOLED.
I stvarno su super, nikad nisu razočarali. Ove godine nemamo QHD rezoluciju, ona je rezervisana samo za Ultra model. Nije ovo loše i većina korisnika ni ne primete razliku, ali ostavlja čudan utisak jer znamo da su nešto bolji ekrani sa većim rezolucijama rezervisani za Ultra model koji polako uzima titulu čistokrvnog flagship modela. Adaptivno osveženje 120Hz (odnosno sličica u sekundi) je ove godine došlo podrazumevano, dodatno je optimizovano i sve je fluidnije nego ikada.
Ako moram pronaći neku manu, to neće biti ravan ekran koji mi čak odgovara (iako mnogi tvrde da telefon nije toliko premium ako nema zakrivljeni ekran), već možda što sam očekivao nešto svetliji ekran od S20+ modela. Daleko od toga da ovaj nije dovoljno svetao, ali bi u letnjim danima nikad dosta svetline. Ako moram da dam ocenu, onda može 9.5 /10. Zaista ne vidim način da ocenim drugačije jer ne mogu biti do kraja objektivan pošto od dostupnih instrumenata za procenu imam samo oči, a oči kažu da ekran ima sjajnu dinamiku, kolorit, uglove gledanja, i ove kao i prethodnih godina. Pravo uživanje za multimedijalne sadržaje i gejming.
Autonomija
Moderan način života nam je pružio uživanje u raznim vrstama stresa. Jedan stres manje ćete imati uz S21+ jer više nećete morati brinuti o bateriji.
Radi se o iznenađujuće dobroj autonomiji, Samsung je ispravio probleme iz prošlosti, koji su se vukli i vukli, hronično. Baterija od 4800 mAh i bolje optimizovaniji čipset rešavaju problem autonomije, telefon će izdržati dan korišćenja šta god da radite, koliko god da radite, osim ako ne igrate najzahtevnije igrice više od 7h bez prestanka.
Da bih bio malo koncizniji, radi se oko 6 časova uključenog ekrana tj. aktivnog rada, uz pozadinske aplikacije kao što su Viber, WA, Telegraf, Facebook, Messanger, Instagram, TikTok, 5 Google naloga i još 2 IMAP naloga, mnoštvo Google i raznih drugih servisa, uz 50-70% osvetljenje ekrana, bez AOD.
Unapređenja na polju brzine punjenja nije bilo, telefon se i dalje puni bežično uz pomoć Qi/PMA tehnologije do najviše 15W što je odlično, bežično može puniti i druge telefone ili satove do maksimalno 4.5W što može poslužiti u hitnim situacijama, ali žično maksimalno do 25W.
To znači da će od 0 do 100% biti potrebno 75 minuta uz prošlogodišnji Samsung punjač, a za 30 minuta ćete napuniti telefon od 0 do 53% što je zaista korektno, jer kada ga jednom napunite, nećete morati brinuti o bateriji do kraja dana.
Biometrija
Dugo ignorisanje ove, za neke relativno nebitne stavke, je bilo očito kada su u pitanju Samsung telefoni. Od prepoznavanja lica, do prepoznavanja otiska prsta, Samsung nije očaravao ni brzinom ni preciznošću, sve do ove godine. Bar kada se radi o otisku prsta.
Senzor ispod ekrana je veći, i to se odmah može primetiti bez da čitamo specifikacije. I veći i precizniji, teško je pronaći manu. Otključava se instantno, za manje od 1 sekunde, dovoljno je samo da prislonite palac ili neki drugi prst. Otključavanje licem je tek prosečno, ali sve u svemu napredak je očigledan ove godine.
Softver, multimedija i utisci u radu
OneUI je verovatno najbolji Android grafički interfejs. Jako dobro izbalansiran softver koji nudi više mnogo više mogućnosti od običnog Androida, a zadržavajući fluidnost i dobro korisničko iskustvo. Izdvojio bih Bixby Routines funkcionalnosti, ko želi može do te mere da prilagodi telefon svojim dnevnim rutinama, da će telefon sam sve raditi za vas, zaista odlična funkcionalnost. Primera radi, telefon prepozna kada ste u automobilu i možete aktivirati Spotify i npr. landscape mode, te uključiti mapu. Isto se dešava i sa kućnim režimom i režimom rada na poslu, ujutru, uveče… Da ne spominjem Samsung Dex koji je od avgusta 2020. dobio značajna ažuriranja te je dostupan direktno sa telefona, zaista više nego korisna stvar jer svaki smart TV sada može biti desktop računar, sve što je potrebno je telefon, a ne bi bilo loše imati i tastaturu. Ovakva rešenja nijedan proizvođač telefona ne nudi niti znam da postoji slična aplikacija, treba znati ceniti napor Samsunga.
Utisci su generalno jako dobri, telefon se ne greje ni približno kao prethodnih godina. Sporadične probleme koje sam primetio ne mogu pripisati samom telefonu ili softveru već aplikaciji – konkretno Instagram koja bi često znala čudno da se ponaša pri ulazu u istu.
Kamera
Teško je unaprediti ionako odlične kamere, sada se bitke vode u uslovima slabog osvetljenja gde postoje razlike između modela. Na sledećim primerima koji su nešto umanjeni (i prilagođeni web upotrebi) možete da vidite kakve fotografije pravi S21+.
Ove godine imamo identične kamere kao na S20+, softver je definitivno upeglaniji, ali nema ogromnog prostora za napredak usled istih senzora. Tu je primarni 12 MP sa otvorom blende 1.8 i sa optičkom stabilizacijom, ultraširoki senzor od 12 MP koji pokriva 120 stepeni sa 2.2 otvorom blende, ali je i dalje bez autofokusa. Telephoto 64 MP se koristi za hibridni zum do 3x, praktično se radi o optičkom zumu. Naravno prisutna je optička stabilizacija.
Dnevne fotografije sa glavne kamere su živopisne i teško im je pronaći manu. Fotografije nastale sa širokougaone 12 MP kamere su jako dobre preko dana, dok preko noći nije loše koristiti samo kada nemate drugog izbora, usled prisutnog šuma na tamnim delovima. U svakom slučaju širokougaona kamera je dobila značajna unapređenja, rekli bismo da je 50% bolja nego prošle godine.
Video
Odlične stvari ne treba menjati, a S20+ je bio odličan što se tiče video snimanja prošle godine. Sada imamo neznatna unapređenja i na tom polju, najviše što se tiče softvera. Iskreno, ne vidim neku veću razliku između snimanja po dobrom osvetljenju S20+ modela i S21+. Pri slabijem osvetljenju S21+ daje nešto konzistentnije rezultate i manje se bori sa fokusom.
8K snimanje je tu zbog marketinških razloga, 4K pri 30 fps je i dalje najbolja opcija čak i danju, a 60 fps preko noći nikako preporučujemo dok se preko dana uz taj mod gube mnoge funkcije (npr. zoom).
Prelazi između zoom-a, od ultraširokog 0.5x koji pokriva ultraširoki senzor, do 3x koji pokriva glavni senzor. Za sve oni koji žele veći zoom – kupite S21 Ultra.
Selfi video sa autofokusom i 4K pri 60 fps je nešto gde se ne može pohvaliti veliki broj telefona, i za sve one koji vole da vloguju, S21+ je dobar izbor.
Zaključak
Samsung nam je dao ono što smo tražili, a to je (mnogo) bolja autonomija i manje zagrevanje telefona, kao i bolji senzor za otisak prista. Unapredili su i dizajn, a ostalo maltene nisu dirali. Uz unikatni dizajn zadnje strane to bi bilo sasvim dovoljno za najuspešniji flagship do sada. Da li kupiti S21+ ili Ultra model koji je skuplji za oko 200 €? Odgovor je jasan, ako želite kompaktniji, a i dalje dovoljno veliki telefon i nemate potrebe za zoom funkcijom na kameri, kupite S21+. Od konkurencije tu je i Mi 11 koji za 300 € niže nudi slične mogućnosti uz dosta brže punjenje i punjač u pakovanju, ali uz nešto manje odlične performanse kada je kamera u pitanju i slabiju autonomiju.
Pohvaljujemo
+ Odlične performanse kamera
+ Autonomija, jedna od najboljih na flagship telefonima
+ Biometrija (otisak prsta)
+ Solidan ekran 120 Hz
+ Samsungov ispeglani interfejs One UI 3.1 i bežično korišćenje DeX funkcije
Zameramo
– Punjenje bi moglo biti barem 30% brže
– Punjač se ne dobija u pakovanju
– Iako odlične, kamere su vrlo malo unapređene u odnosu na prošlogodišnje